Art. No. 11-712-19-07
Micro scissors, pointed, pointed, straight, flat handle, cutting edge length 10 mm, length 18 cm
Micro-scissors feature:
| Item number | 11-712-19-07 |
|---|---|
| Weight without packaging | 0.078 kg |
| Sterility | non sterile |
| Single use product | Re-Use |
| UDI-DI (GTIN) of the sales unit | 4057605056747 |
| Serial number guided | No |
| Batch number guided | Yes |
| Sales unit of measure | Piece |
| Total length | 18 cm |
|---|---|
| Cutting edge length | 10 mm |
| Scissor tip | Pointed, pointed, straight |
|---|---|
| Instrument handle | Flat handle |
| Instrument shape | Safety-wave |
| Article text | Micro scissors, pointed, pointed, straight, flat handle, cutting edge length 10 mm, length 18 cm |
| Micro-scissors feature | Adventitia, one toothed leaf |