Art. No. 43-894-01-07
Pin osteotome, acc. to Körner-Westermann, Ø 1mm, 3 mm lengths graduation, make pin holes through resorbable membranes. No predrilling required in maxilla. Also suitable for first step in Summers technique, length 17.5 cm
| Item number | 43-894-01-07 |
|---|---|
| Weight without packaging | 0.051 kg |
| Sterility | non sterile |
| Single use product | Re-Use |
| UDI-DI (GTIN) of the sales unit | 4057605467062 |
| Serial number guided | No |
| Batch number guided | Yes |
| Sales unit of measure | Piece |
| Total length | 17.5 cm |
|---|---|
| Diameter instrument tip | 1 mm |
| Author | Körner-Westermann |
|---|---|
| Article text | Pin osteotome, acc. to Körner-Westermann, Ø 1mm, 3 mm lengths graduation, make pin holes through resorbable membranes. No predrilling required in maxilla. Also suitable for first step in Summers technique, length 17.5 cm |
| Technical accompanying documents |
|---|